Plaża Dubaj w Jarosławcu - Opis
Będąc w Jarosławcu nie sposób choćby nie spojrzeć na słynną plażę. "Polski Dubaj" to nic innego jak ogromna, sztuczna plaża o powierzchni 5 hektarów ukończona w 2018 roku. W zamyśle Urzędu Morskiego mając przede wszystkich chronić wysoki klif Jarosławca przed osunięciem, docelowo stała się również jedną z największych atrakcji miejscowości, a Jarosławiec zyskał miano "polskiego Dubaju".
Powstanie "polskiego Dubaju"
Budowa całej konstrukcji wiązała się ze stworzeniem pięciu ogromnych, kamiennych ramion wysuniętych 180 metrów w morze. Przez 2 lata niemal 24 godziny na dobę dziesiątki ciężarówek dowoziły granitowe skały, z których tworzono owe ramiona. Kolejny etap, trwający kilka miesięcy, obejmował refulację plaży czyli przepompowanie piasku z dna morskiego do wcześniej utworzonych "kwater". Warto przy tym dodać, że słowo "refulacja" nie oddaje do końca charakteru prac, gdyż nie odtwarzano żadnej plaży, a... tworzono nową. Inwestycja kosztowała 170 mln złotych i była największą operacją przeprowadzoną w ramach ochrony brzegu morskiego w historii Polski. Mimo bardzo wysokiego kosztu wykonania prac warto jednak pamiętać, że chroni ona coś bezcennego - najwyższe na Pomorzu Środkowym wybrzeże klifowe.
Turyści, a "polski Dubaj w Jarosławcu"
Początkowo wstęp na nowo powstałą plażę był zakazany, ale po 6 miesiącach od zakończenia inwestycji i testach bezpieczeństwa Urząd Morski wydał zezwolenie na plażowanie. Każdego roku setki tysięcy turystów podziwiają plażę "polski Dubaj", wielu z nich decyduje się na słoneczne kąpiele na tej ogromnej połaci piachu. Warto dodać, że morze w tym miejscu jest dość płytkie, a woda ciepła. Dzieje się tak dzięki ograniczeniu przepływu wody morskiej i zamknięciu jej w pewnego rodzaju "basenach". W planach na kolejne lata miejscowy urząd gminy ma zagospodarowanie terenu tej ogromnej plaży. Wśród koncepcji pojawiają się centrum sportów plażowych czy beach bary. Już dziś plażowicze na polskim Dubaju mogą grać w siatkówkę plażową na kilku wygrodzonych boiskach.
Ale... Jarosławiec to nie tylko plaża Dubaj!
Będąc w Jarosławcu koniecznie zajrzyjcie też na deptak na ul. Nadmorskiej oraz znajdujące się przy nim scenograficzne Muzeum Bursztynu - atrakcję dla rodzin z dziećmi wyróżnioną przez użytkowników portalu TripAdvisor! W Muzeum Bursztynu w Jarosławcu znajdują się największe bryły bursztynu bałtyckiego w Polsce, kolekcja inkluzji w bursztynie, rekonstrukcja fragmentu kopalni bursztynu czy... niebieski bursztyn bałtycki. Muzeum Bursztynu to najliczniej odwiedzana atrakcja nie tylko Jarosławca, ale i całej okolicy.
W miejscowości znajduje się również niemal 200-letnia ceglana latarnia morska, z której rozciąga się widok na Bałtyk, panoramę Jarosławca, a także dwa jeziora: Wicko i Kopań. Warto zajść również na przystań rybacką na której o poranku można nabyć rybę prosto z morza. Niezmiennie zainteresowaniem turystów cieszy się również zielony domek na klifie - architektoniczny unikat w skali Pomorza Środkowego.
A gdzie się zatrzymać w Jarosławcu? Oto miejsca polecane na portalu Jarosławiec.pl:
- << Hotel Szlak Bursztynowy >> - najlepiej oceniany hotel w Jarosławcu i jeden z najlepiej ocenianych nad morzem (4,7/5 w Google i certyfikat Trevelers' Choice 2022 od TripAdvisor)
- << Rybitwa >> - 11 designerskich apartamentów z prywatnych ogrodem z basenem, a wśród apartamentów wyjątkowy o nazwie... Dubaj ;)