Dodaj obiekt Dodaj obiekt

Plaża Dubaj w Jarosławcu - Opis

Będąc w Jarosławcu nie sposób choćby nie spojrzeć na słynną plażę. "Polski Dubaj" to nic innego jak ogromna, sztuczna plaża o powierzchni 5 hektarów ukończona w 2018 roku. W zamyśle Urzędu Morskiego mając przede wszystkich chronić wysoki klif Jarosławca przed osunięciem, docelowo stała się również  jedną z największych atrakcji miejscowości, a Jarosławiec zyskał miano "polskiego Dubaju".


Powstanie "polskiego Dubaju"

Budowa całej konstrukcji wiązała się ze stworzeniem pięciu ogromnych, kamiennych ramion wysuniętych 180 metrów w morze. Przez 2 lata niemal 24 godziny na dobę dziesiątki ciężarówek dowoziły granitowe skały, z których tworzono owe ramiona. Kolejny etap, trwający kilka miesięcy, obejmował refulację plaży czyli przepompowanie piasku z dna morskiego do wcześniej utworzonych "kwater". Warto przy tym dodać, że słowo "refulacja" nie oddaje do końca charakteru prac, gdyż nie odtwarzano żadnej plaży, a... tworzono nową. Inwestycja kosztowała 170 mln złotych i była największą operacją przeprowadzoną w ramach ochrony brzegu morskiego w historii Polski. 


Turyści, a "polski Dubaj w Jarosławcu"

Początkowo wstęp na nowo powstałą plażę był zakazany, ale po 6 miesiącach od zakończenia inwestycji i testach bezpieczeństwa Urząd Morski wydał zezwolenie na plażowanie. Każdego roku setki tysięcy turystów podziwiają "polski Dubaj", niektórzy decydują się na słoneczne kąpiele na tej ogromnej plaży. Warto dodać, że morze w tym miejscu jest dość płytkie, a woda ciepła. Dzieje się tak dzięki ograniczeniu przepływu wody morskiej i zamknięciu jej w pewnego rodzaju "basenach". W planach na kolejne lata miejscowy urząd gminy ma zagospodarowanie terenu tej ogromnej plaży. Wśród koncepcji pojawiają się centrum sportów plażowych czy beach bary. 

TRIPADVISOR TRAVELER RATING


Sprawdź opinię

Plaża Dubaj w Jarosławcu - Opinie

Marcin S

2 miesiące temu Google Google Google Google Google 3/5

Plaża czysta i z fajnym piaskiem, niestety bardzo duże ilość schodów aby do niej dojść. Problem zaczyna się w momencie nagłego załamania pogody i schody są przystosowane do szybkiej ewakuacji wszystkich z plaży. Trzeba też wspomnieć o innych zejściach na plażę w Jarosławcu: zejście na 2 dla osób niepełnosprawnych to istna porażka. Wózkiem inwalidzkim nie dojedzie się do samej plaży i brak jakichkolwiek udogodnień dla osób niepełnosprawnych, brak ławek przy zejściu i brak choćby małego tarasiku do obserwacji morza. Ktoś z instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi powinien się tym zająć, zwłaszcza że w Jarosławcu jest sporo ośrodków rehabilitacyjnych właśnie z osobami niepełnosprawnymi.

Mariusz B.

3 miesiące temu Google Google Google Google Google 4/5

Miejsce trochę nienaturalne, ale ładne. Dużo piachu 😉 i miejsca, nikt nie wchodzi sobie na plecy i nie depcze po stopach. Osobiście uważam, że całość mogłaby być zrobiona jakiś kilometr w stronę wschodnią. Choć z drugiej strony można podziwiać piękne klify 👍

Alicja Kleczkowska

4 miesiące temu Google Google Google Google Google 5/5

Szeroka, piękna plaża, mięciutki piasek i oczywiście czysta woda bardzo płytka i na prawdę cieplutka... Przy falochronach można spotkać stada urokliwych mew, których tak bardzo brakuje nam po powrocie znad morza... O czystości wody w tej części Bałtyku świadczy chociażby możliwość spotkania krewetek przy skałach

Adrian Łukaszewicz

3 miesiące temu Google Google Google Google Google 4/5

Chyba jedyne miejsce w samym Jarosławcu i okolicy pozbawione kamieni na plaży. Tylko tutaj jest szansa że kamienie nie będą przeszkadzać w plażowaniu.

WOJCIECH MASIEWICZ

5 miesięcy temu Google Google Google Google Google 4/5

Bardzo nietypowa plaża jak na polskie wybrzeże. Wygląda nietypowo a na dodatek zakola chronią od fal. Nie przypominam sobie, żeby jakakolwiek plaża nad Bałtykiem w Polsce była też aż tak szeroka. Na plus bezpłatna toaleta na górze. Na minus prowadzi tam ponad 100 schodów i raczej nimi trzeba znosic i wnosić wózki oraz dzieci.

Chcę otrzymywać najlepsze oferty i promocje z Jarosławca: